Baltics CuRI forumas

2025-03-27 |

2025 m. kovo 25-26 dienomis Daugpilyje, Latvijoje vyko Baltijos šalių besivejančių regionų forumas (angl. Baltics CuRI). Forume dalyvavo Utenos regiono plėtros tarybos administracijos direktorius Nerijus Čepauskas ir administracijos ekspertė Eglė Zarankaitė.

Forume dalyvavo Baltijos šalių regionų atstovai, Lietuvos, Latvijos ir Estijos valdymo grupių nariai, verslo atstovai ir kiti svečiai. Forumo tikslas – mažinti regioninius skirtumus Baltijos šalių pasienio regionuose, skatinant darnų vystymąsi ir įgalinant regionų ir vietos valdžios institucijas. Forumą organizavo Pasaulio banko ir Europos Komisijos komanda.

Kovo 25 dieną forumas prasidėjo Latgalės plėtros tarybos ir Europos Komisijos sveikinimo žodžiais. Latvijos pažangos administravimo ir regioninės plėtros ministerija pristatė veiksmų planą 2025-2027 metų laikotarpiui, skirtą ekonomikos augimui ir apsaugos užtikrinimui Latvijos rytinėje pasienio zonoje. Savo indėlį į 2025-2027 metų veiksmų planą pristatė ir Latvijos gynybos ministerija, kuri papasakojo apie vystomas civilių apsaugos zonas ir skiriamą finansavimą kariuomenės stiprinimui bei naujos infrastruktūros kūrimui. Forumo metu  Latgalės regiono planavimo atstovė pristatė Latgalės regiono geografinę, geopolitinę ir ekonominę situaciją. Buvo aptarta Latgalės vystymo strategija, stiprinant regiono verslo aplinką ir vystant ekonominį augimą. Kita diskusija vyko su Pasaulio Banko ir Tauragės regiono atstovais apie funkcinių zonų vystymą pasienio regionuose. Diskusijos metu buvo pristatyta funkcinių zonų svarba, Europos Sąjungos teikiama finansinė pagalba ir Tauragės sėkmės istorija vystant funkcines zonas regione. Utenos regiono plėtros tarybos administracijos atstovai dalyvavo diskusijoje apie bendradarbiavimo daromą įtaką ekonomikos augimui regione. Estijos ir Latvijos pranešėjai pristatė savo įmonių sėkmės istorijas bendradarbiaujant su Europos Sąjunga ir sėkmingai vystant verslą. Po diskusijų, kultūros atstovai, tarp kurių ir atstovai iš Švenčionių, pristatė kultūros vystymą kaip bendradarbiavimo jėgą ir pasidalino geraisiais pavyzdžiais. Forumo metu dalyviai turėjo galimybę apsilankyti Daugpilio tvirtovėje ir pamatyti Europos Sąjungos investicinių fondų skirtą finansinę naudą pasienio regionui. Taip pat, forumo dalyviai apsilankė ir Rothko muziejuje.

Antrąją forumo dieną Utenos regiono plėtros tarybos administracijos atstovai diskutavo apie pagalbą regionų vietos verslams, jiems kylančias problemas ir galimus sprendimo būdus. Viena iš pagrindinių problemų buvo išskirta per maža nacionalinė pagalba regionų verslams. Forumo dalyviai išsakė lūkesčius – mažinti teisinį ir biurokratinį mechanizmą ir didinti nacionalinės valdžios skiriamą finansinę paramą, kurie padėtų sėkmingai vystyti verslus pasienio regionuose. Lietuvos, Estijos ir Latvijos verslo atstovai pristatė skirtingas patirtis vystant įmones regionuose. Molėtų rajono savivaldybės strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Živilė Žalienė pristatė ,,Teltonica“ įmonės plėtros istoriją.  Taip pat, vyko diskusija apie švietimo ir mokymo paslaugų teikėjų svarbą pasienio regionų bendruomenėms ir ekonomikai, kurios metu įmonė ,,Intersurgical“ ir Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centras pristatė savo patirtis vystant veiklą Visagino rajone. Pasibaigus diskusijoms grupėse, forumo dalyviai išgirdo ,,OECD“ ir ,,Interreg Europe“ pristatymą apie pasienio regionams teikiamą pagalbą. Forumas baigėsi Pasaulio banko ir Europos Komisijos išvadomis apie Baltijos šalių Besivejančių regionų forumo rezultatus, pasiektus tikslus ir ateities planus. Šis forumas suteikė galimybę skirtingų šalių pasienio regionams susitikti ir keistis gerąja patirtimi. Šių metų rugsėjo mėnesį yra planuojamas antrasis Baltics CuRI forumas Lietuvoje, Utenos regione.